Menu

Fashion And Style

Moda, trendy, styl

Historia Mody: Ciemne okulary.

shifty833

Okulary przeciwsłoneczne

Odmiana okularów służąca do ochrony wzroku przed silnym światłem słonecznym. Znajdują zastosowanie szczególnie w okresie letnim w miejscach, w których Słońce operuje najintensywniej, a zatem na plażach, pokładach łodzi, na stokach narciarskich i na lodowcach, a także na drogach i ulicach wszędzie tam, gdzie światło słoneczne dociera do powierzchni ziemi w warunkach bez zachmurzenia i zamgleń.

Najprostsza odmiana okularów przeciwsłonecznych zawiera - tam gdzie w okularach korekcyjnych znajdują się soczewki - przyciemnione szkło; w takiej postaci wprowadził okulary słoneczne w roku 1752 James Escott, ich wynalazca i je opatentował. Jego pomysł nie był jednak nowy. Eskimosi od starożytności używali wydrążonych kości i drewna do ochrony przed ślepotą śnieżną. Oprawki zmieniały się wraz z panującą modą (np. binokle). Rozpowszechniły się wraz z modą lat 20. XX wieku. Przełomem konstrukcyjnym w produkcji okularów było wprowadzenie do użycia plastikowych soczewek. Stały się wówczas tańsze, bardziej trwałe, powszechnie dostępne.

  Okulary eskimoskie

Obecnie zamiast szkła często stosowane jest półprzezroczyste tworzywo sztuczne, zazwyczaj barwione na kolor brązowy, ciemnoniebieski, ciemnozielony itp.

   

Kilka godzin przebywania na intensywnym słońcu, kąpiel w morzu czy w basenie, wyprawa w góry w słoneczny dzień, piach, który nieopatrznie wpadł ci do oka na plaży, nieumiejętnie, wykonywany w polowych warunkach demakijaż. I jeszcze plaga XXI wieku – alergie. Tyle wystarczy, by nasze oczy piekły, swędziały, puchły, były zaczerwienione i bynajmniej nie dodawały nam letniego seksapilu.

W słoneczny dzień do naszych oczu dociera nawet dziesięciokrotnie więcej światła niż to jest potrzebne do prawidłowego widzenia. Woda odbija aż 95% promieniowania słonecznego. Podrażnia to oczy i może doprowadzić do uszkodzeń siatkówki i rogówki, uaktywnia przedwczesne procesy starzenia oka poprzez namnażanie wolnych rodników.
Aby zapobiec takim niekorzystnym zmianom, powinnaś zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. I – uwaga – założyć je na nos, a nie używać jako opaski podtrzymującej włosy lub dodatek do stroju. Najlepiej byłoby, gdybyś okulary nabyła u optyka, wtedy masz gwarancję, że zawierają odpowiednie chroniące oczy filtry (kupione tam chronią przed 99% promieniowania).

Okularowe szkła, które wbrew nazwie są najczęściej plastikowe, a nie szklane, mogą być w różnych kolorach. Różowe, pomarańczowe, czerwone, niebieskie, zielone, brązowe, szare. Twoje oczy najlepiej zareagują na te szare albo szaro-zielone (one najlepiej wyostrzają kontrasty). Jeśli prowadzisz samochód, pamiętaj, by nie zakładać okularów o szkłach zielonych i czerwonych. Zmniejszysz ostrość widzenia i tym samym niepotrzebnie ryzykujesz wypadkiem. I pamiętaj: nie kupuj okularów o szkłach niebieskich oraz tych o szkłach zbyt ciemnych. Niebieskie – przepuszczają szkodliwe promieniowanie, a ciemne - wbrew pozorom - wcale nie chronią oczu lepiej, przeciwnie – szkodzą im. Ciemne szkło powoduje bowiem chwilowe rozszerzanie się źrenic, a tym samym do oczu trafia więcej światła.

  

Okulary to już naprawdę bardzo dużo, ale jeszcze nie wszystko. Chcąc być całkowicie zabezpieczoną, zaopatrz się w czapkę z daszkiem albo kapelusz. Światło słoneczne wpada przecież także z góry…Dlaczego nosimy okulary przeciwsłoneczne?
· Chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem słońca.
· Ułatwiają nam widzenie w słoneczny dzień.
· Powodują, że wzrok nam się mniej męczy.
· Są modne.

Źródło: www.wikipedia.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

© Fashion And Style
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci