Menu

Fashion And Style

Moda, trendy, styl

Historia Mody: Moda Męska

shifty833

Ilustrowana i trochę skrótowa historia ostatnich 75 lat mody męskiej, jaka ewoluowała w USA i przywędrowała do Europy. Już dużo wcześniej pisałam o historii kobiecej garderoby, więc przy okazji odsyłam do zapoznania się z tamtą notką: Moda w Latach.

W latach 30. duże znaczyło lepsze, królowały dwurzędowe garnitury, spodnie o pełnym kroju i smokingi z długimi ogonami. Wszystkie te rzeczy wyznaczały standardy mody męskiej lat 30. Wtedy każdy dżentelmen powinien się tak ubierać. Tak więc nawet krótkie spodenki na plażę były eleganckie i dość duże.

W latach 40. wszystko się zmienia. Rząd nanosi ograniczenia na wykorzystywanie wełny. Pojawiają się jednorzędowe kurtki, mankiety i plisy. Wszystko to staje się normą. Chłopcy wracają z wojny i furorę robi wielkomiejski szyk. Szerokie klapy i kołnierze, garnitury.

Lata 50. to konserwatyzm i zasady zgodne z obowiązującym krawiectwem. Szczególną rolę odgrywają akcesoria i związany z nimi styl, niemal podobny u wszystkich mężczyzn: kapelusz, górna kieszeń w marynarce z poszetką, papieros i martini. Od czasu do czasu zaobserwować można było odchylenia od tych reguł: hawajskie koszule, szantungowe kurtki, madrasowe wzory.

Lata 60. były latami rewolucji. Arystokratyczna formalność, gdzie wzorem szyku był prezydent J.F. Kennedy, ustąpiła miejsca kwiecistym koszulom, szerokim klapom, "podpalanym" spodniom (dominowały odcienie brązu) oraz oczywiście różnego rodzaju wzory i akcesoria stylu hippie i groovy.

W latach 70. pawia rewolucja prowadzi do powstania kultury "luźnych kołnierzyków". Nastepuje dekonstrukcja krawiectwa i tak; niektórzy mężczyźni rozpinają się pod szyją, dając tym samym wrażenie swobody w formalnym wyglądzie garnituru. Inni pozostają przy zasadzie zapiętych pod samą szyję kołnierzy, urozmaicając tą część muszką lub zmyślnym, szerokim krawatem. Marynarki są dopasowane, również spodnie, które dodatkowo rozszerząją się ku dołowi.

W latach 80. władzę w męskim świecie mody objęły szerokie ramiona oraz szelki. Królowały odważne kolory i graficzne wzory i mimo wszystko szybko zyskały zaufanie wśród mężczyzn.

Lata 90. to most do XXI wieku. Przynoszą wielkie zmiany na świecie i tym samym na rynku modowym. Początek lat 90. to jeszcze luźne, szerokie i workowate ubrania. Z czasem męska garderoba stawała się coraz bardziej dopasowana. Styl biznesowy wchodzi na stałe do leksykonu męskiej mody.

2000 rok to początek ery indywidualności. Już nikt nie chce ubierać się jak każdy. Rozpoczyna się znakomity czas dla panów, którzy eksperymentują z kolorami, wzorami i stylem.

Źródło: esquire.com

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość *.netcity.pl

    chcę taki ladny obrazek do lat 20

  • Gość: [karolina] *.play-internet.pl

    Super, bardzo ciekawie opisane! Moim zdaniem mężczyzna może dodać swojemu strojowi klasy i elegancji na wiele sposobów. Między innymi przy pomocy eleganckich zapalniczek zippo, które znalazłam tutaj: www.zegarkowy.pl/category/zippo-armor
    Warto zajrzeć!

© Fashion And Style
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci