Menu

Fashion And Style

Moda, trendy, styl

Wszystko

Wspomnienie: Oscar de la Renta.

shifty833

Światowy projektant mody Oscar de la Renta, którego projekty nosiły największe gwiazdy Hollywood od ponad czterech dekad, zmarł na raka 20.10.2014 roku w wieku 82 lat.

De la Renta był amerykańsko-dominikańskim projektantem. Swoje pierwsze artystyczne kroki kształtował w madryckiej Akademii Sztuk Pięknych Św. Ferdynada i w trakcie tychże studiów wykonywał zlecenia w postaci szkiców dla hiszpańskich domów mody. Jego wielka kariera zozpoczęła się w latach 60. W 1963 roku de la Renta zwrócił się do Diany Vreeland, naczelnej "Vogue" o radę, mówiąc, iż to czego naprawdę chce to: "robić ciuchy gotowe do noszenia, ponieważ w tym są pieniądze". Vreeland odpowiedziała: "Więc udaj się do Arden, ponieważ tam wyrobisz swoją reputację w szybszym tempie. Arden nie jest projektantką, więc Ty będziesz marką jej firmy. Z drugiej jednak strony, będziesz zawsze w cieniu Dior." De la Renta zaryzykował i zaczął współpracę z Arden, jednak po dwóch latach w 1965 pracował już dla Jane Derby. Po śmierci Derby w tym samym roku Oscar de la Renta przejął firmę i stworzył własną markę. Od 1993 do 2002 Oscar de la Renta tworzył kolekcje haute couture dla domu mody Belmain, stając się pierwszym Dominikanem tworzącym dla francuskiej firmy. W 2006 roku de la Renta startuje z własnymi kolekcjami sukien ślubnych. Wzory projektanta były noszone przez zróżnicowaną grupę wybitnych kobiet i gwiazd. Marka De la Renta stała się międzynarodowa już w 2003 roku. Jego projekty dostępne były nie tylko dla znanych osobistości, ale można je było znaleźć w sklepach detalicznych, on-line a także u wybranych partnerów, z którymi projektant współpracował na całym świecie.

W jego projektach rozsmakowały się m.in. małżonki amerykańskich prezydentów: w latach 60. dostrzegła go Jacqueline Kennedy, potem Nancy Reagan, Betty Ford, Hillary Clinton czy Laura Bush. Ceniły projektanta za jego wyrafinowanie i elegancję, połączoną z efektownością i lekkim przepychem. Pokochały go także zamożne gwiazdy i osobistości takie jak: Sarah Jessica Parker, Oprah Winfrey, Jennifer Garner. Jego ostatni głośny sukces to suknia ślubna, jaką zaprojektował dla światowej sławy prawniczki Amal Alamuddin, gdy wychodziła za mąż za aktora George'a Clooneya.  


V Edycja Fashion Designer Awards

shifty833

Staże w atelier Macieja Zienia, Mariusza Przybylskiego, duetu Paprocki & Brzozowski oraz Joanny Klimas dla najlepszych dyplomantów MSKPU

Po raz kolejny odbędzie się pokaz dyplomowy absolwentów Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Kolekcje najlepszych dyplomantów wyróżnią - Maciej Zień, Mariusza Przybylski, Paprocki i Brzozowski oraz Joanna Klimas.

Jak twierdzi Maciej Zień jeden z topowych polskich projektantów : " Poszukuję osób kreatywnych i ambitnych, pełnych pasji. W zamian za ich zaangażowanie, dzielę się moimi doświadczeniami i wskazuję drogę. Staż jest więc szansą rozwoju umiejętności technicznych i samego siebie, jak również możliwością pracy w naturalnym otoczeniu projektanta. Trzeba jednak potraktować staż nie jako coś danego, ale na co trzeba zasłużyć. Miejsce w moim atelier znajdą tylko najlepsi."

Szkoła powstała w 2005 roku i  od pięciu lat jest partnerem edukacyjnym konkursu Fashion Designer Awards. Jest jedyną w Polsce placówką edukacyjną, oficjalnym partnerem UCA - University for the Creative Arts z Wielkiej Brytanii. Kadra nauczająca MSKPU to jej olbrzymi atut bowiem wśród nich znajdują się m.in.: Andrzej Foder , Michał Szulc, Agata Koshmider , Mariusz Przybylski. Szkoła od wielu lat  osiąga liczne sukcesy w świecie mody. Absolwenci szkoły to dziś uznane nazwiska w świecie mody m.in.: Kamil Owczarek ( BohoBoco) . Magdalena Butrym, Sophie Kula, Joanna Wysoczyńska , Kamila Gawrońska – Kasperska, czy Sylwia Rochala.

Pokazy Dyplomowe Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru co roku podziwiają  przedstawiciele świata mody: firm odzieżowych , showroomów, reporterów, dziennikarzy czy też stylistów. Jest to ukoronowanie 2,5 letniej nauki i długo wyczekiwany dzień przez absolwentów.

Pokaz dyplomowy odbędzie się 14 marca 2013  r.  w  Warszawie

Więcej informacji na www.mskpu.com.pl

 

Ola Bajer

 

Dominika Cybulska

Inga Buczyńska

 

Aleksandra Sulżyńska

Emilia Aleksandrowicz


Lapin d-ete by BELIV

shifty833

Francuska marka BELIV prezentuje elegancką i zmysłową kolekcję damską, zatytułowaną Lapin d'été, co oznacza: Królik był (mam nadzieję, że google przetłumaczyło to prawidłowo :)) Jest to pierwsza kolekcja BELIV i muszę przyznać, że jest piękna, prosta, czysta i klasyczna we wzorach. Jest o kobiecym wygladzie z dużymi wpływami retro. Marka chciała przywrócić klasyczny, elegancki i pewny siebie wygląd kobietom. Ukazała dwubiegunowe osobowości: słodkiej dziewczyny oraz pewnej siebie sexy kobiety. Całość w bajkowo-realnej aurze, wysokiej klasy tkaninach i niesamowitym designie. Jest coś z magii w tej kolekcji. Przy prezentacji marka postawiła na oryginalność: ilustracja zderza się z prawdziwym życiem. Można sobie tylko wyobrazić olbrzymią rękę z ołówkiem, która z cudowny sposób, to co zaprojektuje i narysuje w mgnieniu oka przekształca w realne dzieło. Rysownik współpracuje z ralnym światem. To rodzaj magii jaki oglądaliśmy np. w filmie "Kto wrobił Królika Rogera" albo teledysku A-ha "Take On Me", gdzie dwa światy przenikają się nazwajem. Architekci tego hybrydowego świata mogą robić rzeczy, których my nie możemy. Mogą zacierać granice rzeczywistości a ograniczeni są jedynie przez własną wyobraźnię.
BELIV ma podstawy w Bukareszcie w Rumunii, buduje teraz nazwę na unikalnych kreacjach z pomocą dwóch projektantów, którzy reprezentują tę markę. Ich różne osobowości i dbałość o szczegóły sa tajnymi składnikami, które sprawiają, że BELIV staje się przepisem na sukces. Emilia Tudoran i Iulia Ghenea ukończyły sekcję Projektowania Mody na Uniwersytecie Sztuki w Bukareszcie.
To, co tworzą te dwie młode projektantki dla BELIV, to coś innego. Koncentrują się na jakości i niepowtarzalności wzoru. Wnoszą świeżą wizję mody kobiet w 2012 roku.

fot. fashionising.com

© Fashion And Style
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci