Menu

Fashion And Style

Moda, trendy, styl

Style inspiration: letnie biele

shifty833

Zwiewne, ażurowe, koronkowe, prześwitujące, lekkie, kobiece tkaniny w kolorze bieli. Biel potrafi być niezwykle romantyczna letnią porą. Kolor biały, uważany za chłodny doskonale wpisuje się w wakacyjne klimaty. Jest odpowiedzią na wszystko: począwszy od romantycznych eskapad, spacerów, pikników na łące po nadmorskie weekendowe wypady i festiwale muzyczne.

Jeśli istnieje definicja subtelnego wyglądu, to ubrania w kolorze bieli właśnie taki wysublimowany, estetyczny i piękny efekt tworzą.

fot: fashionising.com

WYWIAD - Kim jest Ola Jendryka zwyciężczyni 7. edycji Fashion Designer Awards

shifty833

1. Kim jest Ola Jendryka – która pokonała ponad 300 uczestników 7edycji FDA i zgarnęła całą pulę nagród, co zdarzyło się po raz 1-szy w historii konkursu ?

Jestem wielką szczęściarą to na pewno, też studentką Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, zdeterminowana w swoich działaniach, odczuwam chęć ciągłego eksperymentowania z tkaniną, formą, uzyskania coraz ciekawszych i intrygujących efektów. Mam mnóstwo pomysłów, a szkoda, że doba trwa tylko 24 godziny. Po wygranej w FDA wierzę, że dzięki determinacji i ciężkiej pracy marzenia się spełniają. W poniedziałek spadł na mnie deszcz nagród, nawet nie umiem opisać jak jestem szczęśliwa. 

 

2. Jak się czujesz jako zwyciężczyni Fashion Designer Awards ?

Pierwszy raz brałam udział w takim konkursie, dlatego wygrana w FDA jest dla mnie największym sukcesem i przełomowym momentem w życiu. Cieszę się, że moja praca spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem, to uskrzydla, dodaje jeszcze większej motywacji do dalszych działań. Wierzę w moc pozytywnych zmian w życiu po tej wygranej.

 

3. Skąd pomysł na kolekcje?

Kolekcja stworzona na konkurs Fashion Designer Awards 2015 jest częścią mojej pracy licencjackiej. Tytuł konkursu „Moods of the Night” niesie ze sobą duży ładunek , noc nie jest jednoznaczna, dlatego postawiłam na surowiec – tkaniny syntetyczne, przekształcane w procesie termicznym i chemicznym. W celu uzyskania przestrzennych form, system mocowania i przywiązywania zaczerpnęłam z techniki shibori. Zależało mi na uzyskaniu poprzez fakturę tkaniny efektu trójwymiarowości, tak, aby uzyskać przestrzenny efekt na tkaninach ciężkich, matowych z włosem, po ażurowe i transparentne. Wrażenia dotykowe twarde, szorstkie, gładkie, miękkie dają kolekcji dodatkowy wymiar, bliski nastrojowi tajemniczości nocy. Gama kolorystyczna opiera się na zestawieniu czerni, granatu, szarości, bieli écru, z mglistymi odcieniami fioletu.

 

4 Wyszłaś od techniki shibori, jak to przetransformowałaś na swoją kolekcję

Tradycyjnie używane w technice shibori materiały nie pozwalały mi na uzyskanie oczekiwanych efektów – sztywnych, przestrzennych struktur wypełniających duże płaszczyzny. Zachowałam system działania według w.w. metody ( wiązania, przewiązywania), która była jednym z etapów na całej drodze do uzyskania efektu końcowego. W związku z tym wybrane materiały, np. perforowana skóra, tkanina z włosem, zostały poddane opracowanym przeze mnie procesom termicznym i chemicznym. Dzięki nim uzyskałam ich trwałość, sztywność. Wszystkie zaprezentowane realizacje spełniają funkcję użytkową, tj. mogą być poddane procesom konserwacji.

 

5. Przed Tobą bardzo intensywny czas,  opowiedz o swoich najbliższych planach. Jaki masz plany rozwoju swojej marki?

Główną nagrodę finansowa  20 tys. od MSKPU zamierzam przeznaczyć na stworzenie kolekcji na przyszłoroczny finał konkursu w maju 2016. Z ramienia swojej uczelni zostałam wybrana jako reprezentant w międzynarodowym konkursie ACTE – The European Fashion Contest Award 2015 w Riccione we Włoszech.

Już we wrześniu jadę do Mediolanu na staż w atelier Mauro Gasperi , ustalamy terminy moich staży w atelier duetu Bizuu i Lidii Kality. Nie mogę się już doczekać !. Jest to ogromna szansa na poszerzenie wiedzy, jestem przekonana, że to będzie wspaniałe doświadczenie.

Jesienią spełnię kolejne swoje marzenie, wyjazd na Tissu Premier, targi tkanin do Lille we Francji na który jadę dzięki firmie Whirlpool. Uważam, że jest to obowiązkowe wydarzenie dla każdego projektanta. Będę miała również ciekawą kampanię reklamową na nowej platformie kimkim.pl , a promocja na początku drogi jest szczególnie ważna.

Mam mnóstwo marzeń, które zamierzam zrealizować, np.: wprowadzenie mojej marki na rynek,  opartej na indywidualnych, autorskich rozwiązaniach.

 

6. Co jest dla Ciebie w modzie najważniejsze? Kogo podziwiasz?

W modzie najważniejsza jest dla mnie unikatowość i poszukiwanie nowych rozwiązań. Projekty są odzwierciedleniem moich emocji, wyrażeniem uczuć.

Przy projektowaniu zależy mi, aby każdy z wykorzystanych materiałów był przeze mnie w jakiś sposób przetworzony, zawierał cząstkę mnie. Skupiam się na eksperymentowaniu z fakturą, co jest nieodłącznym elementem moich projektów. Mam nadzieje, że w przyszłości to będzie mój znak rozpoznawalny.

Ważne jest dla mnie stosowanie różnych technik, łączenie ich, modyfikowanie, pozwalające na uzyskiwanie nowych form i struktur. Moje działania  rozpoczęły się od farbowania, deformowania, przeszywania, prucia i plisowania. Zmierzają do zmiany struktury tkaniny, nadania jej nowego charakteru,  przy zachowaniu zasady tworzenia rzeczy funkcjonalnych. Bo przecież moda jest do noszenia

Niezwykle inspiruje mnie twórczość Iris van Herpen. Urzeka mnie jej niepowtarzalne podejście do budowania formy oraz sposób traktowania i tworzenia nowych materiałów. Dużo czerpie ze  sztuki , a jej  działania często powstają w wyniku badań interdyscyplinarnych oraz współpracy z innymi artystami.

Czego Ci życzyć?

Dobre pytanie, bo tydzień temu tyle moich marzeń się spełniło, ale myślę, ze można mi życzyć, żebym jak najlepiej wykorzystała fakt, że zostałam zwyciężczynią 7 edycji FDA.


więcej na www.fashiondesignerawards.com.pl

Królową 7. edycji Fashion Designer Awards została Aleksandra Jendryka

shifty833

11 maja w studio Damaniewska odbył się Finał 7. edycji Fashion Designer Awards. 10-ciu młodych projektantów zaprezentowało swoje kolekcje w klimacie “Moods of the night”. Finał uświetnił także pokaz Serafina Andrzejaka (laureata 5 edycji) oraz Mauro Gasperi z Mediolanu, który był przewodniczącym jury tegorocznej edycji. Po raz pierwszy w historii konkursu młoda projektantka: Aleksandra Jendryka zgarnęła wszystkie nagrody w tym staż w atelier Lidii Kality i duetu Bizuu.

Organizatorzy Fashion Designer Awards w tym roku stworzyli niesamowity klimat inspirowany tematem przewodnim tegorocznej edycji “Moods of the night”. Nastroje nocy były widoczne nie tylko w kolekcjach młodych projektantów walczących o genialne nagrody ale także w scenografii, muzyce, stylizacji modelek czy też choreografii pokazu. Licznie przybyli goście ze świata mody, dziennikarze przedstawiciele marek odzieżowych oraz gwiazdy, m.in.: Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Anna Męczyńska, Katarzyna Skrzynecka, Monika Mrozowska, Joanna Orleańska, Paulina Drażba, Agnieszka Kawiorska, Magda Steczkowska, Aneta Todorczuk-Perchuć, Macademian Girl czy też Laura Samojłowicz. Już na wejściu do hali mogli podziwiać wyeksponowaną kolekcję Renew by Perwoll. Gościom zaoferowano także możliwość odpoczynku w strefie zaaranżowanej przez Agata Meble.

Stylizacja modelek: czarne brokatowe oczy, długie falowane włosy zaczesane do tyłu, nawet manicure czarny z mieniącymi się drobinkami to efekt profesjonalnych teamów działających na backstage'u FDA – Avon, Wella Professionals oraz Ekert Nail Spa.

Tego wieczoru zaprezentował także swoją najnowszą kolekcję “król czerni” Serafin Andrzejak – zwycięzca 5. edycji konkursu. Wyjątkowy pokaz uświetniła swym występem na żywo Kasia Stankiewicz. Wydarzenie zamknął pokaz Mauro Gasperi SS 2015. Pastele, geometria, oryginalne kroje i ciekawe tkaniny . Widocznym elementem kolekcji był motyw ważki.

Tegorocznych laureatów wybierało jury w składzie m.in.: Joanna Horodyńska, Agnieszka Maciejak, Lidia Kalita, duet Bizuu, Joanna Klimas, Andrzej Foder, Tomasz Ossoliński, Marieta Żukowska, Paulina Sykut, Dorota Williams, Joanna Sokołowska-Pronobis. Jurorki na ten wieczór wybrały biżuterię Beller.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji została Aleksandra Jendryka, studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania z Łodzi, II miejsce otrzymał Dastin Poraziński a III Michał Wójciak. Oba staże w atelier Lidii Kality i duetu Bizuu wygrała również  Aleksandra Jendryka. Zwyciężczyni FDA w tym roku zgarnęła imponującą pulę nagród m.in.: staż w atelier Mauro Gasperi w Mediolanie, 20.000 zł. Od MSKPU, wyjazd na targi tkanin do Francji ufundowany przez Partnera strategicznego FDA- firmę Whirlpool, która wprowadza na rynek pralki nowej generacji Supreme Care, roczną kampanię reklamową na kimkim.pl oraz stypendium w MSKPU.

Śmiało można powiedzieć, że FDA właśnie otworzyło jej furtkę do świata mody. “Pokazała coś czego nigdy wczesniej nie widzieliśmy, jej autorska technika polegajaca na tworzeniu przestrzennych struktur na tkaninie, które przypominają babelki zachwyciła nas " powiedziała Joanna Sokołowska-Pronobis pomysładowczyni i producentka konkursu.

więcej na: www.fashiondesignerawards.com.pl


Mauro Gasperi przedstawi swoją najnowszą kolekcję na Fashion Designer Awards

shifty833

Mauro Gasperi to mediolański projektant, który został przewodniczącym jury i honorowym gościem 7. edycji Fashion Designer Awards. Na zaproszenie Joanny Sokołowskiej - Pronobis przyjedzie do Polski by wybrać zwycięzcę oraz zaprezentować najnowszą kolekcję SS 2015.

Fashion Designer Awards to prestiżowy konkurs organizowany od 2008 roku. Co roku Joanna Sokołowska-Pronobis producentka i pomysłodawczyni zaprasza do grona jurorów osoby związane ze światem mody: projektantów, ikony stylu, dziennikarzy modowych a także stylistów. Grono jurorów FDA zawsze ma swojego przewodniczącego, który zaprasza zwycięzcę na staż do swojego atelier. W poprzednich edycjach byli to : Georges Chakra, Georges Hobeika, Ricardo Preto, Roberto Musso, Anne Sophie Madsen oraz Alexanrda Moura. W 7. edycja FDA przewodniczącym jury i gościem honorowym jest Mauro Gasperi z Mediolanu.

Mauro Gasperi urodził się w Brescii. Ukończył artystyczną szkołę “V.Foppa” a następnie “International fashion POLIMODA” we Florencji o specjalizacji moda i dzianina. Po szkole pracował jako projektant dla dużych domów modowych takich jak Dolce & Gabbana . W 2008 roku otworzył swój pierwszy butik flagowy w Brescii i także wtedy zaczął mocno działać na rynku modowym pod swoim nazwiskiem. Jego styl to przede wszystkim kobiecość i geometria, swoje kolekcje kieruje do kobiet  pewnych siebie, niezależnych i świadomych swych walorów. Został doceniony przez CAMERA NAZIONALE DELLA MODA ITALIANA. Pokazuje swoje kolekcje na tygodniach mody w Mediolanie ale także w Tokio, Moskwie, Kijowie czy Berlinie. Jego kreacje kochają włoskie gwiazdy, m.in.: znana z “Nine” Martina Stella.

Myślę, że Mauro Gasperi to świetny wybór. Znakomicie przygotowany merytorycznie, otwarty na współpracę z młodymi ludźmi, ma w sobie mnóstwo pokory. Całość produkcji robi we Włoszech, a uważam ze patriotyzm lokalny to duża wartość.mówi Joanna Sokołowska - Pronobis.

 

A sam Mauro Gasperi twierdzi iż “Projekt taki jak FDA jest ważny dla młodych projektantów. Sprawia, że  ich kolekcje są zauważone i otwiera im przede wszystkim kontakty do kupców i mediów.”

 

Mauro Gasperi zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję SS 2015 na Wielkim Finale 7. edycji Fashion Designer Awards, która odbędzie się 11 maja 2015 roku w Studio Domaniewska. Tego wieczoru poznamy nazwisko zwycięzcy   7.edycji konkursu, który zgarnie oszałamiającą pulę nagród czek na 20.000 zł. od MSKPU. Wyjazd na Tissu Premier do Lille we Francji ufundowany przez  Partnera strategicznego firmę Whirlpool, która wprowadza na rynek pralki nowej generacji Supreme Care.

Specjalne wyróżnienie od kimkim.pl. KimKim.pl – lifestylowa platforma zakupowa nagrodzi wyróżnioną kolekcję kampanią reklamową na swoim portalu. Wybrani finaliści zostaną zaproszeni na staż do atelier Bizuu oraz Lidii Kality.


więcej na www.fashiondesignerawards.com.pl

Internauci wybrali – Marcin Gorczycki w Finale 7. edycji Fashion Designer Awards

shifty833

Do ścisłego finału jury Fashion Designer Awards wybrało 9. uczestników konkursu. Na dziesiątego mógł zagłosować każdy, ponieważ organizatorzy już po raz kolejny dali taką możliwość internautom i fanom konkursu. Przewagę głosów publiczności w tej edycji zdobył Marcin Gorczycki.

Głosowanie internetowe trwało od 30 marca do 5 kwietnia 2015 na stronie organizatora www.fashiondesignerawards.com.pl. Spośród 11-tu półfinalistów blisko 6 tysięcy osób biorących udział w głosowaniu wybrało większością głosów Marcina Gorczyckiego.

Marcin Gorczycki ma 22 lata, pochodzi z Wrocławia ale od dłuższego czasu mieszka w Warszawie. Ukończył liceum plastyczne a obecnie uczy się w MSKPU na kierunku projektowanie ubioru. Drugą jego pasją obok mody jest florystyka. O sobie mówi:

Jako 5 letnie dziecko twierdziłem, ku zdumieniu moich rodziców, że chciałbym projektować ubrania, ku mojemu zdziwieniu po 17 latach te marzenia nadal są aktualne. W życiu chcę projektować ubrania, które będą unikatowe i niepowtarzalne.

Do konkursu zgłosił się bo:

“Zmusiła mnie przyjaciółka, a przekonał mnie jego prestiż. Jest on ogromną szansą dla młodego projektanta choćby na zdobycie swojej publiczności, to znaczy pokazania swojej kolekcji sygnowanej swoim nazwiskiem publiczności i ewentualnemu trafieniu w gust choć części z nich. Fashion Designer Awards daje nie tylko szansę przedstawienia własnej wizji tematu, ale także obcowania z ludźmi, którzy mogą nas wielu rzeczy nauczyć byśmy byli bardziej świadomymi, kreatywnymi i odpowiedzialnymi projektantami” twierdzi Marcin.

Kolekcja Marcina Gorczyckiego oraz 9. pozostałych finalistów wybranych przez Jury zostanie zaprezentowana podczas Wielkiego Finału 7. edycji  Fashion Designer Awards, która odbędzie się 11 maja w Studio Domaniewska w Warszawie. Szczęśliwa dziesiątka walczy o nagrody, które są najlepszą wizytówką konkursu. Tegoroczna pula to: 20.000 zł. ufundowane przez MSKPU, zaproszenie do Mediolanu na 3-tygodniowy staż u Mauro Gasperi, wyjazd na targi tkanin Tissu Premier do Lille we Francji ufundowany przez Partnera strategicznego FDA- firmą Whirlpool, która wprowadza na rynek pralki nowej generacji Supreme Care oraz stypendia w MSKPU. Wybrani Finaliści zostaną zaproszeni na staż do atelier Bizuu oraz Lidii Kality.

 

fot.M.Szalek

Kulisy półfinałowego pokazu Fashion Designer Awards

shifty833

Backstage pokazu mody to wyzwanie dla sztabu profesjonalistów. Styliści, wizażyści, fryzjerzy to oni tworzą look modelek. W 7. edycji Fashion Designer Awards oficjalnym kreatorem makijażu jest firma Avon . Za fryzury modelek odpowiada Wella Professionals. Od 4 lat dopełnieniem stylizacji kolekcji młodych projektantów w FDA jest obuwie marki Kazar.

Główna wizażystka marki Avon Hania Knopińska na półfinał 7. edycji FDA przygotowała specjalny koncept makijaży dla modelek. Opisuje go w następujący sposób:

“ Głównym założeniem było dość nowoczesne podejście do eyelinera. Zamiast klasycznej czerni użyłyśmy jej przeciwieństwa, czyli bieli. Kredki AVON z serii Color Trend sprawdziły się w tej roli znakomicie. Jednak żeby oko nie straciło kształtu przy tak odważnym posunięciu, rzęsy wytuszowałam kilkukrotnie nowym tuszem AVON Winged Out, który ma niesamowicie czarny kolor i ładnie rozdziela i pogrubia rzęsy. Cerę zostawiłam świeżą i rozświetloną zgodnie z wiosennymi trendami, a na usta nałożyłam absolutny hit AVON, czyli nową żelową szminkę Zmysłowa Przyjemność w żywym koralowo różowym odcieniu, który przywodzi na myśl nadchodzący letni sezon.”

Białe oko i mocniejsze usta wybrała też do swojego pokazu SS 2015 Sonia Rykiel i Altuzarra.

Team Wella Profesjonalls postawił na gładkie włosy i kucyk. To idealnie wpisuje się w jeden z tegorocznych trendów – minimalizm, a tak wystylizowana fryzura pięknie odkrywa twarz i liftinguje jej rysy Tą bardzo kobiecą opcję wybrał również w pokazie kolekcji SS 2015 dom mody Hermes i Dior

Monika Gąsiorek – Mosiołek, stylistka FDA postawiła na klasyczne beżowe i czarne szpilki marki Kazar, ale nie mogło zabraknąć również obuwia sportowego – srebrnych półbutów na minimalnej platformie.

Pokaz był utrzymany w obowiązujących trendach, które uwzględniały świeże podejście młodych designerów do tematu przewodniego 7. edycji – “Moods of the night “.


Półfinał 7. edycji Fashion Designer Awards 2015

shifty833

Półfinał Fashion Designer Awards co roku odbywa się w Złotych Tarasach. To wydarzenie przyciąga tłumy ludzi, którzy mają okazję zobaczyć kreacje konkursowe  20-stu półfinalistów. Ale to nie jedyny punkt programu modowego przygotowanego przez organizatorów. Liczne konsultacje stylistyczne i makijażowe, wypowiedzi specjalnych gości, konkursy i dodatkowe pokazy mody składają się na całokształt tego wydarzenia.

Głównym punktem programu półfinałowego są oczywiście pokazy 20-tu półfinalistów konkursu. Tegoroczne kolekcje młodych projektantów były na bardzo wysokim poziomie. Zebrały gromkie brawa co bardzo cieszyło organizatorów jak i młodych adeptów mody. Kreatorem looku modelek byli partnerzy beauty FDA – firmy  Avon i Wella Profesjonals , kreacje młodych projektanów dopełniało obuwie KAZAR.

Podczas sobotniego modowego wydarzenia goście podziwiali pokazy trzech absolwentów MSKPU, specjalny pokaz ReNew by Perwoll (kolekcja zaprojektowana przez Joanną Paradecką), pokazy marek Marks & Spencer i  Bynamesakke. W specjalnej strefie Avon główna makijażystka Avon - Hania Knopińska udzielała porad makijażowych, a w strefie zaaranżowanej przez salony meblowe Agata Meble stylistki Kaja Śródka i Ewelina Rydzyńska udzielały konsultacji stylistycznych.

Gośćmi półfinału byli m.in.: projektant Michał Szulc ( ambasador kampanii 6-ty zmysł projektanta marki Whirlpool) , Maja Sablewska (ambasadorka Perwoll), jurorzy FDA - Joanna Horodyńska, Zuzanna Wachowiak ( duet Bizuu), Andrzej Foder- dyrektor MSKPU, Natalia Hołownia .

Najważniejszym momentem wydarzenia był werdykt jury, który zapadł 23 marca podczas obrad w hotelu H15,  Joanna Sokołowska-Pronobis ( pomysłodawczyni FDA ) podała nazwiska finalistów 7 edycji, oto oni:

 

 Finaliści 7. edycji Fashion Designer Awards to:

1.    Chmielewska Angelika - Warszawa

2.    Filip Karolina- Warszawa

3.    Gromadzińska Monika – Łódź

4.    Halarewicz Anna / Hofman Magdalena – Warszawa/ Dziwnów

5.    Jendryka Aleksandra – Łódź

6.    Murzyn Anna - Zakopane

7.    Poraziński Dastin - Warszawa

8.    Rafał Klaudia – Biała Podlaska

9.  Wójciak Michał – Kraków             

30 marca startuje głosowanie na stronie organizatora www.fashiondesignerawards.com.pl  w którym internauci wybiorą swojego dziesiątego finalistę. Będzie on mógł zawalczyć o atrakcyjne nagrody podczas Wielkiego finału w maju 2015 roku.  Głosowanie kończy się 5 kwietnai 2015 roku.

Półfinał poprowadziła  Dorota Gardias ( dziennikarka TVN, w kreacji Stefanel ) i Joanna Sokołowska-Pronobis (pomysłodawczyni i producentka konkursu, w kreacji Bizuu).   


 

Trend Report: Aztec Prints

shifty833

W starożytności ubrania w geometryczne wzory były noszone przez plemiona, które należały do imperium Azteków (takich jak ludność Meksyku). Dziś nazywamy je po prostu Aztec, Navajo lub Mexican, co bezapelacyjnie wskazuje na południowoamerykańskie korzenie. Odzież tego typu była bogata w różnorodność, między inymi kolor oraz kształt wzorów. Była również noszona luźno, zazwyczaj nie pokrywała w całości ciała. Materiał, z którego wykonywano ubrania to bawełna oraz włókno "ayate". Do koloryzacji płócien, Aztekowie (ze względu na silnie rozwiniętą w tym czasie sieć handlową) używali dostępnej i bogatej gamy barwników, importowanych z odległych krajów. Ta etniczna nieco ekscentryczna tendencja zawitała na dobre na modowych salonach już jakiś czas temu, natomiast warto po nią znów sięgnać i odświeżyć. Oryginalne, geometryczne wzory to czasami prawdziwe dzieła sztuki. Po azteckie inspiracje sięgnęły największe brandy odzieżowe: Mara Hoffman, River Island, All Saints, ZARA czy H&M.

fot. http://news.creatorsofdesire.com

© Fashion And Style
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci