Menu

Fashion And Style

Moda, trendy, styl

Trend Report: Aztec Prints

shifty833

W starożytności ubrania w geometryczne wzory były noszone przez plemiona, które należały do imperium Azteków (takich jak ludność Meksyku). Dziś nazywamy je po prostu Aztec, Navajo lub Mexican, co bezapelacyjnie wskazuje na południowoamerykańskie korzenie. Odzież tego typu była bogata w różnorodność, między inymi kolor oraz kształt wzorów. Była również noszona luźno, zazwyczaj nie pokrywała w całości ciała. Materiał, z którego wykonywano ubrania to bawełna oraz włókno "ayate". Do koloryzacji płócien, Aztekowie (ze względu na silnie rozwiniętą w tym czasie sieć handlową) używali dostępnej i bogatej gamy barwników, importowanych z odległych krajów. Ta etniczna nieco ekscentryczna tendencja zawitała na dobre na modowych salonach już jakiś czas temu, natomiast warto po nią znów sięgnać i odświeżyć. Oryginalne, geometryczne wzory to czasami prawdziwe dzieła sztuki. Po azteckie inspiracje sięgnęły największe brandy odzieżowe: Mara Hoffman, River Island, All Saints, ZARA czy H&M.

fot. http://news.creatorsofdesire.com

Szczęśliwa 20-tka półfinalistów 7. edycji Fashion Designer Awards

shifty833

23 marca w H15 Boutique Hotel odbyły się obrady jurorów 7. edycji FDA. Wybrano 20-tu półfinalistów którzy zaprezentują swoje sylwetki 28 marca w Złotych Tarasach. Jurorzy w składzie m.in.: Tomasz Ossolińki, Dorota Williams, Joanna Klimas, Agnieszka Maciejak, Natalia Hołownia, Paulina Sykut-Jeżyna, Grażyna Olbrych, Bizuu, Joanna Sokołowska-Pronobis jednoznacznie stwierdzili iż poziom projektantów w tegorocznej edycji konkursu jest bardzo wysoki.

II obrady jury to bardzo emocjonujący etap konkursu. Młodzi projektanci przedstawiają odszyte sylwetki przed jurorami i odpowiadają na ich pytania. Najczęściej weryfikowali temat przewodni w projektach, zadawano pytania dotyczące przyszłości, sposobu wykonania kreacji, kwestii doboru materiału a także doświadczenia młodych osób. Wśród półfinalistów znalazła się najmłodsza uczestniczka tegorocznej edycji która ma 17 lat oraz dwa duety.

Oto szczęśliwa 20-tka:

1)      Augustyniak Julita - Łódź

2)      Bartmańska Klaudia - Zamość

3)      Chmielewska Angelika - Warszawa

4)      Filip Karolina - Warszawa

5)      Gniłka Agnieszka - Kobiernice

6)      Golec Natalia - Gdynia

7)      Gorczyca Marta - Skołyszyn

8)      Gorczycki Marcin - Warszawa

9)      Gromadzińska Monika - Łódź

10)  Halarewicz Anna/ Hofman Monika – Warszawa/Dziwnów

11)  Jendryka Aleksandra - Łódź

12)  Kimak Luzia - Leszno

13)  Koczara Marta/ Matera Małgorzata - Warszawa

14)  Kwapisz Zuzanna - Warszawa

15)  Murzyn Anna - Zakopane

16)  Pietrzyk Edyta - Warszawa

17)  Poraziński Dastin - Warszawa

18)  Rafał Klaudia – Biała Podlaska

19)  Wójciak Michał - Kraków

20)  Wróbel Agnieszka – Sanok

 

Podczas półfinału 28 marca (sobota - godz. 15:00 Złote Tarasy) ogłoszona zostanie szczęśliwa 9. finalistów. Dziesiątą osobę wybiorą internauci w głosowaniu na stronie www.fashiondesignerawards.com.pl – głosowanie startuje 30 kwietnia.

foto: M.Szalek

Wyjątkowy pokaz dyplomantów MSKPU z okazji 10-cio lecia szkoły

shifty833

18 marca, warszawski wieczór należał zdecydowanie do Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. W Studio Domaniewska odbyły się pokazy piętnastu wybranych tegorocznych dyplomantów, wręczono wyróżnienia dla najlepszych a także uhonorowano 10-ciu najbardziej utalentowanych absolwentów w historii szkoły. Młodą modę oglądały tłumy przybyłych gości ze świata polskiej mody a także reprezentanci partnerskich uczelni z zagranicy.

Pokazy piętnastu dyplomantów MSKPU odbyły się w wyjątkowej oprawie i scenografii. Niekonwencjonalne choreografie były kompatybilne z przedstawianymi kolekcjami a wszystko to zaaranżowane do muzyki polskich wykonawców. Poziom pokazów był światowy tak jak i poziom prezentowanych kolekcji. Niesamowite oryginalne kroje, różnorodne materiały i niebanalne koncepcje kolekcji zachwycały zebranych gości.

Nagrodzono 10-ciu najlepszych absolwentów w historii szkoły a są to: Magdalena Floryszczyk, Ola Bajer (Bola), Monika Kubatek, Sylwia Rochala, Bartosz Malewicz, Kamila Gawrońska-Kasperska, Katarzyna Konieczko, Kas Kryst, Asia Wysoczyńska, Maciej Trzmiel.

Młodych projektantów oklaskiwało grono wykładowców MSKPU, dziennikarze, przedstawiciele firm odzieżowych oraz gwiazdy: Marieta Żukowska, Kaja Śródka, Michał Witkowski, Tomasz Ossoliński, Ewa Pacuła, Anna Męczyńska, Anna Jurksztowicz, Ewa Gawryluk, Leszek Stanek, Ewelina Rydzyńska, Izabela Janachowska, Mikołaj Komar.

Wyróżnienia trafiły do:

Maciej Zień – wyróżnienie dla Zuzanny Kwapisz

Joanna Kimas - wyróżnienia dla Eweliny Ziemek i Karoliny Filip

Mariusz Przybylski – wyróżnienie dla Zuzanny Kwapisz i Agaty Gnaś

duet Paprocki i Brzozowski : Zuzanna Kwapisz i Agata Gnaś

Michał Szulc – wyróżnienie dla Natalii Kopiszki, Karoliny Filip i Katarzyny Karwowskiej

LA Mania – wyróżnienie dla Huberta Kołodziejskiego

VIVA MODA- wyróżneinie dla Huberta Kołodziejskiego i Anity Żmurkosieradzka

LPP – wyróżnienie dla Zuzanny Kwapisz i Agaty Gnaś

LEVI'S – wyróżnienie dla Aleksandry Liszewskiej

Elle.pl - wyróżnienie dla Natalii Kopiszki

Lamode.info – wyróżnienie dla Zuzanny Kwapisz

RYNEK MODY/ fashionweare.pl – wyróżnienie dla Zuzanny Kwapisz i Izabeli Rycewicz (kostiumografia)

Centrum Scenografii Polskiej – wyróżnienie dla Agaty Posłusznej (kostiumografia)

Fashion Philosophy -  Fashion Week Poland – wyróżnienie dla Katarzyny Karwowskiej i Aleksandry Woronowskiej

 

1-szą statuetkę “Etyki w modzie” jakie szkoła planuje przyznawać - wręczono Michałowi Zaczyńskiemu.

Wieczór poprowadziła Ada Fijał i Mateusz Szymkowiak. Reżyserem pokazu był Maciej Majzner. Na after party zaśpiewała - Margaret.

więcej na www.mskpu.com.pl

Półfinał 7. edycji Fashion Designer Awards

shifty833

28 marca w Złotych Tarasach odbędzie się Półfinał 7. edycji Fashion Designer Awards

  

Tegoroczny półfinał 7. edycji Fashion Designer Awards odbędzie się 28 marca w Złotych Tarasach o godz. 15:00 na placu przy fontannie. Na wybiegu modelki zaprezentują kreacje młodych projektantów, którzy będą walczyć o miejsce w wielkim finale w maju 2015 roku.

Półfinał FDA to wielkie wydarzenie podczas którego głównymi bohaterami są młodzi projektanci walczący o miejsca w finale konkursu. To właśnie w sobotę zostanie przkazana informacja, którzy projektanci wejdą do Wielkiego Finału FDA a będzie to 9 osób. Spośrod pozostałych 11-tu projektantów internauci mogą wybrać “najlepszego”, który dzięki nim zawalczy także o zacne nagrody przygotowane w 7. edycji FDA. Głosowanie startuje 30 kwietnia na stronie www.fashiondesignerawards.com.pl

 

Organizatorzy przewidzieli także wiele innych atrakcji:

1)      pokaz kolekcji 20 półfinalistów Fashion Designer Awards

2)      konsultacje stylistyczne ze stylistkami Eweliną Rydzyńską i Kają Śródką

3)      prezentacja trendów wiosna/lato 2015

4)      pokazy marek  Marks & Spencer i Bynamesakke

5)      pokaz projektantów MSKPU

6)     specjalni goście półfinału – projektant Michał Szulc ( ambasador kampanii 6-ty zmysł projektanta marki Whirlpool) , Dorota Williams, Joanna Horodyńska, Maja Sablewska ( ambasadorka Perwoll ), duet Bizuu

7)      pokazy makijażu w Avon Studio

8)      specjalny pokaz ReNew by Perwoll

9)      liczne konkursy i atrakcyjne nagrody dla wszystkich

 

Półfinał poprowadzi: Dorota Gardias ( dziennikarka TVN) i Joanna Sokołowska-Pronobis (pomysłodawczyni i producentka konkursu).  


 

więcej na www.fashiondesignerawards.com.pl

RELACJA! I obrady Jury 7. edycji Fashion Designer Awards

shifty833

Jury wybrało 30-tu młodych projektantów, którzy zawalczą

o miejsca w Półfinale konkursu Fashion Designer Awards

 

Dnia 24.02.2015 w H15 Boutique Hotel odbyły się pierwsze obrady jury 7. edycji Fashion Designer Awards. Jury konkursu m.in.: Tomasz Ossolińki, duet Bizuu, Lidia Kalita, Beata Sadowska, Andrzej Foder, Marieta Żukowska, Joanna Horodyńska z wielkim zapałem weryfikowali nadesłane prace konkursowe. Po głosowaniu i zliczeniu punktacji wyłoniono grupę 30 młodych designerów. Spośród wybranych 30-tu projektantów –  tylko 20-tu z nich będzie miało szansę zaprezentować swoje projekty na Półfinale 28 marca w Centrum Złote Tarasy.

Fashion Designer Awards to prestiżowy konkurs organizowany od 2008 roku przez Joannę Sokołowską- Pronobis. Tegoroczna edycja zebrała aż 347 zgłoszeń w tym 20% to zgłoszenia od mężczyzn. Zachwyt wywołały artystycznie wykonane teczki z rysunkami żurnalowymi, ciekawe wzorniki tkanin i dodatki krawieckie (cekiny, guziki, tasiemki i łańcuszki). Kreacje młodych projektantów inspirowane hasłem Moods of the Night obfitowały w oryginalne faktury, niebanalne kroje. W projektach dominowała czerń i srebro, niektórzy debiutanci pokusili sie o kolory zachodu słońca i pastele.

 

Paulina Sykut – Jeżyna zasiada w jury konkursu po raz pierwszy ale jak twierdzi: “Starałam się być bardzo otwarta na to co proponują młodzi projektanci (…) Z modą jest jak z muzyką. Kiedy otwiera się tę teczkę i coś jest wyjątkowe to odrazu to się czuje”.

 

Dorota Williams, która jest już po raz 5. w jury konkursu wypowiedziała się: “Ta edycja jest bardzo udana!. Jest tu wielu faworytów. A co mi się najbardziej podobało w tych propozycjach, które widziałam dzisiaj to to, że nie są to rzeczy odtwórcze tylko twórcze”.

 

Lista osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu konkursu:

1. Asman Monika - Józefosław

2. Augustyniak Julita - Łódź

3. Bartmańska Klaudia - Zamość

4. Bogucki Rafał - Warszawa

5. Chmielewska Angelika - Warszawa

6. Filip Karolina - Warszawa

7. Gawryszewska Paulina - Warszawa

8. Gniłka Agnieszka - Kobiernice

9. Golec Natalia - Gdynia

10. Gorczyca Marta - Skołyszyn

11. Gorczycki Marcin - Warszawa

12. Gromadzińska Monika - Łódź

13. Halarewicz Anna/ Hofman Magdalena – Warszawa/Dziwnów

14. Jendryka Aleksandra - Łódź

15. Kałęcka Anna - Warszawa

16. Kimak Luiza - Leszno

17. Koczara Marta/ Matera Małgorzata - Warszawa

18. Kwapisz Zuzanna - Warszawa

19. Murzyn Anna - Zakopane

20. Nikołajewska Simona - Częstochowa

21. Pietrzyk Edyta - Warszawa

22. Pilipiuk Nika - Warszawa

23. Poraziński Dastin - Warszawa

24. Rafał Klaudia – Biała Podlaska

25. Sikorska Joanna - Częstochowa

26. Świątkowska Paulina - Łowicz

27. Świderska Patrycja - Łódź

28. Ulasova Elena - Warszawa

29. Wójciak Michał - Kraków

30. Wróbel Agnieszka - Sanok


Młodzi projektanci na kolejnym etapie przed Jurorami FDA zaprezentują dwie odszyte sylwetki. Spośród 30 uczestników Jury wybierze 20-tu, których projekty będzie można zobaczyć na Półfinale 28 marca 2015 roku o godz. 15:00 w Złotych Tarasach w Warszawie.

więcej na www.fashiondesignerawards.com.pl

fot. M. Szalek

Relacja ze spotkania prasowego 7. edycji Fashion Designer Awards

shifty833

14 stycznia, w stylowym H15 Boutique Hotel przy ul. Poznańskiej 15 odbyło się spotkanie prasowe 7. edycji konkursu Fashion Designer Awards. Przede wszystkim zaprezentowana została sylwetka gościa specjalnego gali finałowej i przewodniczącego jury – Mauro Gasperi z Mediolanu, przedstawiona została nowa pula nagród, a jury podkreślało zgodnie, że temat przewodni Moods of the night jest pełen inspiracji. 

Joanna Sokołowska Pronobis ( pomysłodawczyni i producentka) odkryła nazwisko przewodniczącego jury oraz gościa honorowym FDA, którym został Mauro Gasperi z Mediolanu. 36-letni Mauro Gasperi  należy do grupy 6-ciu włoskich designerów tzw. nowej fali.

To on zaprosi  zwycięzcę FDA na 3- tygodniowy staż w swoim  atelier w Mediolanie.

Na spotkaniu obecne były także osoby zaproszone do grona jurorów, m.in.: Ada Fijał, Agnieszka Maciejak, Joanna Klimas, duet Bizuu, Dorota Williams, Lidia Kalita oraz Joanna Horodyńska. Wypowiedziały się one na temat konkursowego hasła przewodniego “Moods of the night”.

Agnieszka Maciejak ( projektantka) otwarcie powiedziała  “Moods of the night jest tematem absolutnie poruszającym twórczo. Prowokującym do przekraczania granic i do własnych utartych pomysłów”. Ada Fijał także uważa ten temat za bardzo szeroki i  kreatywny podkreślając też,  że noc wbrew pozorom ma wiele kolorów a humor oraz dystans przy projektowaniu jest mile pożądany tak jak w jej modowych filmikach.  Joanna Horodyńska stwierdziła iż noc jest czasem odwagi i najlepszych pomysłów. Tak też powstała jej nowa książka “Modowy sąd”.  

W tegorocznej edycji główna nagroda finansowa  od MSKPU została podwyższona do 20 000 zł  . Zwycięzca pojedzie na Tissu Premier do Lille we Francji z Partnerem strategicznym – firmą Whirlpool, która wprowadza na rynek pralki nowej generacji Supreme Care. Wybrani finaliści zostaną zaproszeni na staż do atelier Bizuu oraz Lidii Kality.

A czego będzie można nauczyć się u Lidii Kality na stażu?: “ Podczas stażu wybrana przeze mnie osoba będzie mogła zobaczyć jak tworzy się moda na żywo: od projektu poprzez szycie pierwowzoru, działanie showroomu, sklepu internetowego (który mam na miejscu), aż po codzienne obcowanie z produktem w sklepie. Mogę także obiecać cudowną atmosferę, która u nas panuje.” powiedziała projektantka 

Nową zaproszoną osobą do grona jurorów jest także Paulina Sykut-Jeżyna, która wypowiedziała się na temat swojej obecności następująco: “Lubię modę, uwielbiam debiutantów! Gorąco im kibicuję i wspieram. Doskonale też rozumiem ich pozycję i podzielam emocje. Każdy kiedyś zaczynał i fajnie jeśli możemy być współodpowiedzialni za ich start. Cieszę się, już zacieram ręce i nie mogę się doczekać kiedy ich wszystkich poznam. Jak przystało na debiutantkę, jestem pełna entuzjazmu do tego przedsięwzięcia. Jeszcze nigdy nie zasiadałam w modowym jury, także to wielka satysfakcja być jego częścią i być świadkiem narodzin nowych talentów i nowych marek”.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU można przesyłać do 10 lutego 2015 roku

więcej na www.fashiondesingerawards.com.pl

MEDIA PATRONI : Viva Moda, Viva, Flesz, polki.pl, lula.pl, styl.fm, Vumag.pl, Plejada, MaleMen, Radio Kolor
PARTNERZY: Whirlpool, Perwoll, Złote Tarasy, Avon, Wella Professionals, MSKPU, Agata Meble, H15 Boutique Hotel, Beller

 

 

Anja Rubik dla Free People

shifty833

Światowa top modelka Anja Rubik ponownie twarzą brytyjskiej marki Free People i nowej kolekcji na 2015 rok, utrzymanej w stylu bohemian. Dominują proste, ponadgabarytowe kroje z motywami ludowymi, kolory są monochromatyczne i neutralne. Klimatyczny, naturalny i luźny styl sprawia, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Prezentowane przejściowe płaszcze i poncza są lekkie i przytulne, sukienki przewiewne i bardzo dziewczęce. Głównym wyznacznikiem kolekcji jest zakładanie warstw odzieży uzupełnione prostą, metalową biżuterią, a celem zaakcentowanie swojej indywidualności.

 

Makeup: Deanna Hagan

Photo: Paola Kudacki

Model: Anja Rubik

Hair: Rutger

7.edycja Fashion Designer Awards – poszukiwania młodych talentów rozpoczęte

shifty833

Od 22 grudnia można zgłaszać się do 7. edycji topowego konkursu Fashion Designer Awards. W tegorocznej edycji młodzi uczestnicy będą mieli za zadanie zaprojektowanie 4. outfitów inspirowanych hasłem przewodnim: MOODS OF THE NIGHT Zgłoszenia w postaci rysunków można przesyłać do 10 lutego 2015 roku.

Organizatorzy zadbali by 7 edycja konkursu obfitowała w nowe pozytywne zmiany. Stąd w gronie Jurorów nowi profesjonalni przedstawiciele świata mody, zmiany w regulaminie ( szansę na pokazanie projektów przed gronem jurorów ma aż 30 osób), zwiększona główna nagroda finansowa, wydłużony staż zagraniczny oraz bardzo ciekawe hasło przewodnie.

Nastroje nocy to temat, który daje dużo wolności i myślę, że interpretacji go może być wiele. Można zaprojektować suknie wieczorowe ale także stylowy casual, bo przecież noc jest pełna życia.  Noc to muzyka, sex, rozmowa, taniec, intymność, wolny umysł, cisza, która pozwala usłyszeć własne myśli , to w końcu ulubiona pora pracy projektantów, to właśnie w nocy powstają najlepsze projekty ” twierdzi Joanna Sokołowska-Pronobis pomysłodawczyni konkursu.

W tegorocznej edycji w jury zasiądą m.in.: Joanna Horodyńska, duet Bizuu czyli Zuzanna Wachowiak i Blanka Jordan, Lidia Kalita, Tomasz Ossoliński, Paulina Sykut, Beata Sadowska, Joanna Klimas, Marieta Żukowska, Dorota Williams.  Grono Jury spośród nadesłanych prac wybierze 30 osób, które zaprezentują swoje odszyte projekty na II obradach, z tej grupy 20 osób wejdzie do półfinału, gdzie zaprezentują swoje kreacje w Złotych Tarasach -28 marca 2015 roku podczas 7 półfinału FDA. Kolejny etap to wybór 9 finalistów a dziesiąta osoba zostanie wyłoniona drogą głosowania na stronie organizatora www.fashiondesignerawards.com.pl 

Pula nagród FDA 2015 to:

I miejsce: główna nagroda finansowa - 20.000 zł. od MSKPU, 3 tygodniowy staż u zagranicznego projektanta, stypendium w MSKPU oraz wyjazd na targi tkanin do Francji ufundowany przez Partnera strategicznego Whirlpool z innowacyjną technologią 6-ty zmysł Kolory.

II i III miejsce: stypendia w MSKPU a wybrani finaliści otrzymają propozycję stażu w atelier Lidii Kality i Bizuu.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 lutego 2015 r.

© Fashion And Style
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci